Co napísal o nás Podtatranský kuriér

Rozlúčka s letom v Snowparku Lučivná

Autor: pks | 8. 10. 2013

 

V sobotu sa v Snowparku v Lučivnej konal nultý ročník verejných pretekov v slalomu na suchu. V lyžiarskom areáli sa stretli priaznivci športu, behu a nedočkaví lyžiari. Preteky spočívali v behu dole miernym svahom pomedzi slalomové brány a rôzne prekážky. Takmer stovka menších i väčších pretekárov si zmerala sily v behu s časomierou a strávili deň plný súťaženia, hier a zábavy. V Lučivnej sa stretli nielen deti, ale i dospelí z rôznych lyžiarskych a športových klubov širšieho regiónu.

„Potešila nás dnešná účasť a sme veľmi radi, že sme splnili cieľ týchto pretekov. Podarilo sa nám vytiahnuť ľudí od televízorov, deti od počítačov a užili sme si spoločne krásny slnečný deň v prírode plný športu a hier. Našim cieľom bolo, aby si detičky a rodičia spoločne súťažili, spoznali sa navzájom a nadviazali nové kamarátstva. Pre deti bolo pripravené množstvo cien a preto by som chcela poďakovať všetkým sponzorom, ktorí nás podporili a prispeli na dobrú vec,“ uviedla predsedníčka novovzniknutého občianskeho združenia (OZ) Športové stredisko detí a mládeže Poprad-Tatry Viera Kundisová.
Športové stredisko detí a mládeže Poprad-Tatry zastrešuje deti z Popradu a širšieho okolia. Má dva oddiely, zamerané na všestrannú športovú výchovu detí od 4 rokov a oddiel zjazdového lyžovania. Vzhľadom na súčasný nezdravý spôsob života detí a mládeže, sa OZ zameriava hlavne na všeobecnú športovú prípravu detí. Štatisticky je dokázané, že dôvodom vysokého percenta detí a mládeže, ktoré trpia civilizačnými chorobami (obezita, astma, rôzne alergie, skolióza, nesprávne držanie tela…) je hlavne dôsledok nezdravého spôsobu života (málo pohybu, technické vymoženosti, zlé stravovacie návyky). V neposlednom rade je medzi mládežou až alarmujúce percento drogovo závislých, čomu sa dá predísť vyplnením ich voľného času.
Snahou a prioritou OZ nie je špecializovať sa len na jedno športové odvetvie, či vychovať iba vrcholových športovcov. „Chceme vytvoriť pre deti podmienky, vďaka ktorým si osvoja základné všeobecné pohybové zručnosti, ktoré významne ovplyvnia ich zdravotný vývin, vypestujú u nich vzťah k pohybu a športu a zmysluplne vyplnia voľnočasové aktivity detí,“ vysvetlila trénerka a predsedníčka OZ Viera Kundisová. Na základe pohybových zručností sa v staršom veku môžu deti uplatniť v konkrétnom športovom odvetví. Preto začínajú už s deťmi predškolského veku. „Sme presvedčení, že aj v našom regióne máme veľa neobjavených talentov. Spolupracujeme tiež so športovým lekárom, ktorý každoročne preveruje zdravotný stav detí. Tréningový proces prebieha pod vedením skúsených trénerov a pedagógov, ktorí majú za sebou dlhoročnú prax v odbore,“ dodala Viera Kundisová.
Občianske združenie vzniklo v júli 2013 a má za sebou už množstvo aktivít. Počas letných prázdnin deti absolvovali dve sústredenia na Pieninách a pri Liptovskej Mare, ktoré boli zahrnuté do letnej prípravy detí pred blížiacou sa zimnou sezónou. „Letná príprava neslúži len na prípravu na preteky, má aj iné poslanie. Pravidelným tréningom podporujeme zdravý vývoj detí, predchádzame prípadným zraneniam počas súťažnej sezóny, posilňuje sa imunitný systém detí, čím predchádzane civilizačným chorobám a vytvárame ich pozitívny vzťah k pravidelnému športovaniu. Z vlastných skúseností viem, že deti, ktoré absolvovali dlhoročný tréningový proces, sa neskôr oveľa jednoduchšie presadia aj v osobnom živote. Je to tým, že už vedia, že za každým úspechom sa skrýva veľa dlhodobej a systematickej práce, driny, potu. A potom ten úspech chutí oveľa viac,“ vysvetlil jeden z trénerov zjazdového lyžovania Ľudovít Kundis.
Počas sobotňajšej akcie sa organizátorom podarilo pritiahnuť množstvo ľudí a na celý deň pripraviť program, ktorý zabavil nielen deti, ale i rodičov. Touto vydarenou akciou ukončili letné obdobie a privítali príchod zimy, na ktorú sa už všetci malí pretekári tešia. Spoločne sa bavili pri skvelej hudbe a v tombole na deti, ale aj rodičov, čakalo množstvo skvelých cien.
Výsledky

muži: 1. Ľudovít Kundis, 2. Ján Grib, 3. Maroš Ježík,

ženy: 1. Silvia Bušová, 2. Lenka Cvanigová, 3. Daniela Sopková,

juniori: 1. Michal Paull,

st. žiaci: 1. Daniel Polomčák, 2. Kristián Bortolini,

st. žiačky: 1. Viktória Hozzová, 

ml. žiaci: 1. Branislav Pencák, 2. Viliam Kasprkovič, 3. Peter Puchala,

ml. žiačky: 1. Ivana Bušová, 2. Lucia Vojtašeková, 3. Dorotka Bičárová,

st. predžiaci: 1. Milan Petrusek, 2. Matej Dluhoš, 3. Ján Mareček,

st. predžiačky: 1. Alica Matisová, 2. Tamara Medžová, 3. Silvia Strachanová,

ml. predžiaci: 1. Lukáš Valigurský, 2. Richard Ručka, 3. Jerguš Trgina, 

ml. predžiačky: 1. Barbara Sopková, 2. Dušana Džadoňová, 3. Kristína Strachanová,